Türkiyənin avtomobil sənayesi Azərbaycana avtomobil ixracını kəskin artırıb
2020-ci ildə Türkiyənin avtomobil sənayesi Azərbaycana 10 milyon 493 min dollarlıq minik avtomobilləri ixrac edib.
Marja Uludağ Avtomobil Sənayesi İxracatçıları Birliyinin yaydığı məlumatlara istinadən xəbər verir ki, 2019-cu illə müqayisədə ötən il ixrac 252% artıb.
Türkiyənin avtomobil sənayesinin Azərbaycana cəmi ixracı 46 milyon 495 milyon dollar təşkil edib ki, bu da 2019-cu illə müqayisədə 21% çoxdur.
Ötən il Türkiyənin avtomobil sənayesi 25 milyard 584 milyon 986 min dollarlıq məhsul ixrac edib. Bu rəqəmin 37%-ini və ya 9 milyard 517 milyon 195 min dollarını minik avtomobillərinin ixracı təşkil edib. Türkiyənin minik avtomobilləri ixracı 2019-cu illə müqayisədə 2020-ci ildə 19,4% azalıb.
Sektor, keçən il ən çox minik avtomobil ixracını Fransaya edib. Bu ölkəyə satış 1 milyard 641 milyon 136 min dollar olub.
Fransanın ardınca, 877 milyon 798 min dollarlıq minik avtomobil ixracı ilə İtaliya və 852 milyon 949 min dollarlıq ixrac ilə Almaniya gəlir.
Türkiyənin avtomobil sənayesi, Birləşmiş Krallığa 800 milyon 481 min, İspaniyaya 693 milyon 700 min, İsrailə 559 milyon 115 min, Polşaya da 494 milyon 960 min dollarlıq minik avtomobili ixracı reallaşdırıb.
Minik avtomobil ixracında Slovenya 452 milyon 782 min dollarla 8-inci, Belçika 357 milyon 647 min dollarla 9-uncu, Misir 331 milyon dollarla 10-uncu olub.
Ötən il Türkiyədən 118 ölkəyə minik avtomobili ixrac edilib.