Aktivləri 1 milyard manatdan çox olan 5 bank
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 5-nin bu il yanvarın 1-nə aktivləri 1 milyard manatdan çox olub.
Bunlar “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” (8 milyard 962 milyon 793 min manat), “PAŞA Bank” (5 milyard 513 milyon 21 min manat), “Kapital Bank” (5 milyard 227 milyon 472 min manat), “Xalq Bank” (2 milyard 353 milyon 91 min manat) və “Bank Respublika”dır (1 milyard 34 milyon 39 milyon manat).
Qalan 21 bankdan 6-da aktivlər 500 milyon manatdan 1 milyard manata qədər, 13 bankda 100-500 milyon manat arasında, 2 bankda isə 100 milyon manatdan azdır.
12 bankın aktivləri azalıb
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 12-nin bu il yanvarın 1-nə aktivləri illik müqayisədə az olub.
Bunlar “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” (ABB), “Xalq Bank”, “Access Bank”, İran Milli Bankının Bakı filialı, “Bank Avrasiya”, “Express Bank”, “Azərbaycan Sənaye Bankı”, “Muğan Bank”, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan”, “Yelo Bank”, “bank Respublika” və “AFB Bank”dır.
Ən çox azalma “AFB Bank”da (51%), ən az azalma isə ABB-də (2,8%) qeydə alınıb.
Qalan 14 bankın isə aktivləri artıb. Ən yüksək dinamika “Naxçıvan Bank”da (28,7%), ən aşağı dinamika isə “Premium Bank”da (1,7%) qeydə alınıb.