Azərbaycanda POS-terminalların sayı artmaqda davam edir
2021-ci ilin Yanvar ayında Azərbaycanda ticarət və xidmət subyektlərində quraşdırılan POS-terminalların sayı 289 ədəd artıb.
Marja Mərkəzi Bankın statistikasına istinadən xəbər verir ki, 31 Yanavar 2021-ci il tarixində POS-terminalların sayı 57 min 409-a çatıb. 2020-ci ilin sonunda bu say 57 min 120 idi.
Cəmi 57 min 409 POS-terminalın 56 min 97 ədədi pərakəndə ticarət obyektlərində, o cümlədən 36 min 917-si Bakı şəhərindəki pərakəndə ticarət obyektlərində quraşdırılıb.
2020-ci ilin yanvar ayının sonu ilə müqayisədə 2021-ci ilin sonundakı POS-terminalların sayı 11 min 395 ədəd azdır. 31 Yanavar 2020-ci il tarixində POS-terminallarımn sayı 68 min 804 ədəd təşkil etmişdi.
Azərbaycanda POS - terminalların sayı 2015-ci ilin sonunda 80 min 301 ədədədək çatmışdı. Ötən ilin May ayının sonunda POS-terminalların sayı 55 min 27 ədədədk düşmüşdü.