Azərbaycanın iri bankından 3 ilin mənfəətindən 427 milyon manat dividend !
“Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC səhmdarlarına 2020-ci ilin mənfəətindən 127 milyon manat dividend ödəyəcək.
Marja xəbər verir ki, bu barədə 23 iyun 2021-ci il tarixində “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin səhmdarlarının ümumi yığıncağında qərar verilib.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” 2018-ci ilin mənfəətindən 150 milyon manat, 2019-cu ilin mənfəətindən də 150 milyon manat dividend ödəyib.
2020-ci ilin mənfəətindən ödəniləcək dividend daxil son 3 ilin mənfəətindən ödənilən cəmi dividend 427 milyon manata çatacaq.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı”nın niamnamə kapitalının 91,40%-i Maliyyə Nazirliyinə, 3,76%-i Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinə, 0,13%-i "Azərkredit" QSC-yə, 0,33%-i hüquqi şəxslərə, 4,38%-i fiziki şəxslərə məxsusdur.
Səhmlərinin nəzarət zərfinin 95,15%-i dövlətə məxsus olan “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin, 2021-ci ilin dövlət büdcəsində 120 milyon manat məbləğində dividend ödəməsi nəzərdə tutulmuşdur.