Azərbaycanın bank sektorunun qazancı azaldı
Azərbaycanın bank sektoru 2021-ci ilin yanvar-may dövrünü 273,2 milyon manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
Müqayisə edək ki, sektor ötən ilin eyni dövrünü 314,5 milyon manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Marja Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, bu ilin ilk 5 ayında bankların xalis mənfəəti ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 41,3 milyon manat və ya 13,1% azalıb.
Bank sektorunun faiz gələriləri ötən ilin ilk 5 ayındakı 799,2 milyon manatdan bu ilin eyni dövründə 835.1 milyon manata, qeyri-faiz gəlirləri isə 263,1 milyon manatdan 334,2 milyon manata yüksəlib.
Bankların faiz xərcləri 2020-ci ilin ilk 5 ayındakı 201,2 milyon manatdan 2021-ci ilin ilk 5 ayında 219,2 milyon manata, qeyri-faiz xərcləri isə 476,4 milyon manatdan 524,6 milyon manata qalxıb.
Ötən ilin ilk 5 ayında bank sektoru aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayırmalardan 20 milyon manat gəlir əldə etsə də, bu ilin ilk 5 ayında 87,5 milyon manat ehtiyata ayırıb. Ehtiyatlara ayırma sektoruda kredit portfelində gecikmələrin artdığına işarədir.
Xərclərin artması və ehtiyatlara ayırma bank sektorunun xalis mənfəətinin azalmasına səbəb olub.