"MCB" BOKT-un xalis mənfəəti 21% azalıb
"MCB" QSC bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) 2020-ci ili 491 min manat xalis mənfəətlə başa vurub.
BOKT-un maliyyə hesabatına görə, bu, 2019-cu ilə nisbətən təxminən 21% azdır.
Ötən il "MCB"nin vergiyəqədərki mənfəəti 615 min manat (illik müqayisədə 10,5% az), mənfəət vergisi ödəmələri isə 124 min manat (89,35% çox) təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə "MCB"nin aktivləri 8,775 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 15,3% azdır. Bunun 7,906 milyon manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. 2020-ci ildə BOKT-un kredit portfeli 18,7% kiçilib.
Hesabat dövründə "MCB"nin öhdəlikləri 32,8% azalaraq 4,255 milyon manata düşüb, balans kapitalı isə 12,2% artaraq 4,52 milyon manata çatıb.
Xatırladaq ki, "MCB" 2009-cu ildən fəaliyyət göstərən eyni adlı lizinq şirkətinin bazasında 2019-cu ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 4,239 milyon manatdır. BOKT-un səhmdarları 99,94%-lik payla Pakistanın "MCB Bank"ı və 0,06%-lik payla İdarə Heyətinin sədri Rəmal Cəfər oğlu Cəfərovdur. Maliyyə qurumu hələ ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankından BOKT lisenziyası almayıb.