Azərbaycanın iri özəl bankı böyüyüb, ilk yarımili mənfəətlə bağlayıb
Xalq Bank 2021-ci ilin altı ayının yekunlarını açıqlayıb.
Bankdan Marja-ya daxil olmuş məlumata görə, 2021-ci ilin ilk 6 ayının yekunlarına əsasən, ölkənin ən böyük özəl banklarından biri olan ASC “Xalq” Bankı aktivlərini ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 53.2 milyon manat (2.45%) artıraraq 2 milyard 222,17 milyon manata çatdırıb. Cari ilin 1 iyul tarixinə Bankın cəmi kapitalı ötən ilin analoji dövrünə nisbətdə 1.85% artaraq 436.82 milyon manata yüksəlib.
Bankın kredit portfelinin həcmi 1-ci yarımilin yekununda 1 milyard 405,35 milyon manat, müştərilər tərəfindən yerləşdirilən depozitlərin həcmi isə 1 milyard 444.94 milyon manat təşkil edib.
Bank 2021-ci ilin 1-ci yarısını 5,8 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Cari ilin aprel ayında Moody’s Investors Service Xalq Bankın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli öhdəliklər üzrə reytinqini B2 səviyyəsində təsdiqləyib və həmin reytinq üzrə proqnozu iki pillə yüksəldərək “Pozitiv” olaraq qiymətləndirmişdir.