Banklar əhalinin 5,2 milyard manatdan çox puluna faiz hesablayır
30 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycandakı banklarda fiziki şəxslərin (əhalinin) cəmi depozitləri (əmanətləri) 8 milyard 663,6 milyon manata çatıb.
Marja Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, fiziki şəxslərin cəmi depozitləri cari ilin 9 ayı ərzində (ötən ilin sonu ilə müqayisədə) 618,9 milyon manat, sentyabr ayında isə 263,4 milyon manat artıb.
O cümlədən, müddətli depozitlər 9 ay ərzində 448,8 milyon manat, sentyabrda isə 70,5 milyon manat artaraq 5 milyard 238 milyon manata çatıb.
Tələbli depozitlər isə 9 ay ərzində 170,2 milyon manat, sentyabr ayında isə 193 milyon manat artaraq 3 milyard 425.6 milyon manata yüksəlib.
2021-ci ilin 9 ayı ərzində banklar depozitlər üzrə 264,8 milyon manatlıq faizlər ödəyiblər.
Müştəri öz vəsaitini qeyri müəyyən müddətə bankda yerləşdirir və istədiyi anda bankdan çıxara bilir. Belə məbləğlərə ya ümumiyyətlə faiz hesablanmır, ya da inflyasiyaya uyğun faizlər hesablanır.