Oktyabrda POS-terminalların sayı azalıb
Azərbaycanda POS-terminalların sayı 2021-ci ilin oktyabr ayında sentyabr ayının sonu ilə müqayisədə 48 ədəd azalaraq 61 min 61 ədədə düşüb. Sentyabr ayının sonunda POS-terminalların sayı 61 min 109 ədədə çatmışdı.
Marja.az Mərkəzi Bankın aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, ötən ilin sonu ilə müqayisədə, cari ilin 10 ayı ərzində POS terminalların sayı 3 min 941 ədəd artıb.
POS-terminalların 59 min 786 ədədi pərakəndə ticarət obyektlərində quraşdırılıb.
POS-terminalların 40 min 57 ədədədi Bakıdakı, 21 min 4 ədədi regionlardakı obyektlərdədir. POS terminalların sayı oktyabr ayında Bakıda 509 ədəd azalıb, regionlarda isə 461 ədəd artıb.
Qeyd edək ki, bankların ticarət və xidmət obyektlərində POS-terminallarının sayı 2015-ci ilin dekabr ayında 80 min 301 ədəd çatmış, sonra isə azalmışdı.
Bankların bankomatlarının sayı 2021-ci ilin oktyabr ayında sentyabr ayının sonu ilə müqayisədə 16 ədəd artaraq 2 min 870 ədədə çatıb. 2021-ci ilin 10 ayı ərində bankomatların sayı 155 ədəd artıb.