Səudiyyə Ərəbistanı ilə Foxconn arasında elektromobil danışıqları
Səudiyyə Ərəbistanı və Tayvanın Foxconn Technology şirkəti elektrikli avtomobil (elektromobil) istehsal edəcək yeni bir ortaq şirkət qurmaq üçün danışıqlar aparırlar.
Marja Bloomberg-ə istinadən xəbər verir ki, Səudiyyə Ərəbistanının 450 milyard dollarlıq investisiya fondu "Velocity" adında yeni bir şirkət quracaq və bu şirkət yeni ortaq şirkətin əksər hissəsinin sahibi olacaq. Şirkətin azlıq hissəsinə sahib olacaq "Foxconn", istehsal ediləcək elektrikli vasitələrin proqramını və elektronik arxitekturasını təmin edəcək.
Mövzu ilə əlaqədar məlumata malik mənbələr, yeni qurulacaq ortaq şirkətin BMW-nin lisenziyaı ilə bir şassini istifadə edərək elektrikli vasitə istehsalını həyata keçirəcəyini qeyd ediblər. Tərəflərin müqaviləni il sonuna qədər imzalamaları gözlənilir.
Səudiyyə Ərəbistanı, iqtisadiyyatını neft gəliri asılılığından xilas etmək üçün uzun illərdir yerli bir avtomobil istehsalı sənayesi qurmaq istəyirdi. Krallıq 2018-ci ildə elektrikli avtomobil startapı "Lucid Motors"un əksəri hissəsini satın almış və şirkəti ölkə sərhədləri daxilində istehsal üçün istiqamətləndirmişdi.
Səudiyyə Ərəbistanının İnvestisiya Fondunun 2028-ci ilə qədər bir batareya zavodu da qurmağı planlaşdırır.