Əhalinin banklara əmanət yatırmaq marağı "yüksək inflyasiya ilə" azalır
Müddətli əmanətlərin aylıq artımı ötən ilin noyabr ayında 160,2 milyon manat ikən, cari ilin fevral ayında 35,1 milyon manata düşüb.Əhalinin müddətli əmanətlərinin artım tempi aşağı düşməkdə davam edib
Banklarda əhalinin əmanətləri 10 milyard manatı keçib. Qeyd edək ki, bu artım kreditləşmədə geniş istifadə edilməyən tələbli əmanətlərin artması ilə əlaqədardır.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, 01 Mart 2022-ci il tarixində əhalinin əmanətləri 10 milyard 36,7 milyon manat təşkil edib. Bu, Fevral ayının əvvəli ilə müqayisədə 400,9 milyon manat çoxdur.
2022-ci ilin ilk 2 ayında əhalinin əmanətləri 795,2 milyon manat artıb.
1 Mart 2022-ci il tarixində 10 milyard 36,7 milyon manat əmanətin 166,9 milyon manatı sahibkarlıqla məşğul olan fiziki şəxslərin depozitləri olub.
Həmçinin, 1 Mart 2022-ci il tarixində 10 milyard 36,7 milyon manat əmanətin 5 milyard 426,5 milyon manatını müddətli, 4 milyard 443,2 milyon manatını isə tələbli əmanətlər təşkil edib.
2022-ci ilin fevral ayında müddətli əmanətlər 35,1 milyon manat, tələbli əmanətlər isə 377,7 milyon manat artıb, sahibkarlıqla məşğul olan fiziki şəxslərin depozitləri isə 12 milyon manat azalıb.
2022-ci ilin yanvar ayında müddətli əmanətlər 52,4 milyon manat, tələbli əmanətlər 372,5 milyon manat artmış, sahibkarlıqla məşğul olan fiziki şəxslərin depozitləri isə 30,1 milyon manat azalmışdı.
Müddətli əmanətlər ötən ilin noyabr ayında 160,2 milyon manat, dekabr ayında 80,2 milyon manat artmışdı.
Müddətli əmanətlərin artım tempinin aydan-aya azalması - yüksək inflyasiya ilə əlaqədar olaraq manat əmanətlərinə marağın azaldığını göstərir. Azərbaycanda illik inflyasiya (12,2%) bankların təklif etdikləri əmanət faizlərini (əsasən 6-11% civarında) üstələyib. Qısası, əmanətçilər real olaraq zərər ilə üzləşiblər.
Müştəri öz vəsaitini qeyri müəyyən müddətə bankda yerləşdirir və istədiyi anda bankdan çıxara bilir. Belə məbləğlərə ya ümumiyyətlə faiz hesablanmır.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin Fevral ayında hüquqi şəxslərin depozitləri 311,3 milyon manat azalaraq 17 milyard 185.8 milyon manata geriləyib.