Hansı banklarda əmanət faizləri daha yüksəkdir? - SİYAHI
Azərbaycandakı banklarının 12 ay müddətinə Manat əmanəti (depozit) faizlərini təqdim edirik.
“Marja.az” araşdırmasına əsasən, 04.04.2022-ci il tarixində 12 ay müddət üzrə ən yüksək əmanət faizlərini Bank VTB Azərbaycan, Günay Bank, AccessBank, Bank BTB, Bank of Baku, Muğanbank, Turanbank, Yelo Bank, Unibank, Expressbank və Rabitəbank təklif edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda inflyasiya sürətləndiyindən və Mərkəzi Bank uçot dərəcəsini artırdığından bankların əmanət faizlərində də artım müşahidə edilir.
- Cədvəldə faizlərin "hər ay" və "müddətin sonunda" götürülməsindən asılı olaraq 1 illik (12 ay) müddətə qəbul edilən Manat əmanətinin faizləri göstərilib.
- PAŞA Bankda əmanət üzrə minimal məbləğ Bankın əməkhaqqı sahibləri üçün 20 min manat (region filiallarında 15 min manat), digər müştərilər üçün 30 min manatdır (region filiallarında 20 min manat). Faiz dərəcəsi depozitin valyutası, müddəti və faizlərin alınması sxemindən asılı olaraq təyin olunur.
- Premium Bank-ın əmanət şərtlərinə görə, minimal məbləğ 20 000 AZN/USD/EUR-dur.
- Azərbaycan Əmanətlərin Sığortalanması Fondu Himayəçilik şurasının qərarı ilə Fond tərəfindən sığortalanan bank əmanətləri üzrə faiz dərəcələrinin yuxarı həddi AZN üçün illik 12%-dək, xarici valyutalar üzrə illik 2.5%-dək təyin olunmuşdur. 05 aprel 2021-ci il tarixdən isə sığorta hadisəsinin baş verməsi halında hər bir iştirakçı bankda sığortalanmış əmanət üzrə əmanətin 100 faizi həcmində, lakin 100 (bir yüz) min manatdan çox olmamaq şərtilə kompensasiya ödənilməsi nəzərdə tutulmuşdur.