Türkiyənin avtomobili TOGG-un ilk nüsxəsi istehsaldan çıxdı
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilk avtomobili istehsal xəttindən şəxsən çıxarıb.Türkiyənin yerli və milli avtomobili Togg-un kütləvi istehsalının həyata keçiriləcəyi zavodun açılışı olub.
Marja.az xəbər verir ki, Türkiyənin Bursa şəhərində yerləşən zavodun açılış mərasimi prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın gəlişi ilə başlayıb.
Açılış mərasimində prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən ilk Togg avtomobili istehsal xəttindən çıxarılıb. Ərdoğan avtomobili mərasim sahəsinə gətirdikdən sonra çıxışına başlayıb.
Beləliklə, Togg-un kütləvi istehsalına başlanılıb. 2023-cü ilin fevralından Togg-un satışına başlanacaq. Avtomobilin qiyməti bazar şərtlərinə rəqabətli bir səviyyədə müəyyən ediləcək.
Togg-un əqli və sənaye mülkiyyət hüquqları 100% Türkiyəyə məxsusdur. Togg-un bir qlobal marka olması hədəflənir.
8 il ərzində 1 milyon avtomobil istehsal edilməsi nəzərdə tutulur.
Togg 100% elektrik enerjisi ilə hərəkət edən nəqliyyat vasitəsidir.
Togg-un sosial media səhifələrində belə bir məlumat paylaşılıb:
"İlk ağıllı cihazımız olan C-SUV istehsaldan çıxdı. Planlarımıza uyğun olaraq C-Sedan və C-X Coupe versiyalarının da istehsalna başlamaq üçün işləri davam etdirirk".