"Avropa Mərkəzi Bankı iyul ayında faiz dərəcələrini azaltmağa başlayacaq"
Bloomberg-in sorğusuna qatılan iqtisadçılar hesab edirlər ki, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB, ECB) inflyasiya ilə mübarizəsi 6 ay ərzində başa çata bilər. Bankın rəsmiləri iyulda faiz dərəcələrinə azaltmağa başlayacaq.
Marja.az xəbər verir ki, Agentlik keçirdiyi sorğuya istinadən məlumat yayıb.
Sorğuda iştirak edən iqtisadçıların fikrincə, faiz dərəcəsi üç mərhələdə hazırkı 2 faiz səviyyəsindən 3,25 faiz səviyyəsinə çatdırılacaq. Sorğuya görə, fevral və mart iclaslarında 2,5 bəndlik artım, ardınca isə may və ya iyun aylarında 0,25 bəndlik artım olacaq. Sonra analitiklərin orta proqnozu III rübün əvvəlində uçot dərəcəsinin 3%-ə enməsini nəzərdə tutur.
Bununla belə, Bloomberg-ə görə, ECB rəsmilərinin əksəriyyəti zirvəyə çatdıqdan sonra faizlərin bir müddət eyni səviyyədə qalacağına inanır.
Bundan əvvəl Finlandiya Bankının rəhbəri, ECB Rəhbərlər Şurasının üzvü Olli Ren bildirmişdi ki, bank inflyasiyanın qarşısını almaq üçün 2023-cü ildə əsas faiz dərəcələrini əhəmiyyətli dərəcədə artırmalı olacaq.
Ötən ilin dekabrında Avropa Mərkəzi Bankı Avrozonada orta illik inflyasiyanın 2022-ci ildə 8,4%-ə çatacağını, sonra isə 2023-cü ildə 6,3%-ə düşəcəyini bildirmişdi. Daha sonra inflyasiyanın 2024-cü ildə orta hesabla 3,4%, 2025-ci ildə 2,3% olacağı proqnozlaşdırılır.