Fitch Ratings qlobal iqtisadiyyata dair proqnozlarını yeniləyib
Beynəlxalq reytinq agentliyi Fitch Ratings, qlobal iqtisadiyyata dair proqnozlarını yeniləyib.
Marja xəbər verir ki, agentlik bu il üçün qlobal ümumi daxili məhsulun (ÜDM) artımı üzrə proqnozunu əvvəlki 2,2%-dən 2,4%-ə, gələn il üçün isə 2,2%-dən 2,3%-ə yüksəldilib. Fitch-in hesabatında dünya iqtisadiyyatının 2027-ci ildə 2,6% böyüyəcəyi proqnozlaşdırılır.
ABŞ iqtisadiyyatında yavaşlama gözlənilir
Hesabatda ABŞ iqtisadiyyatında yavaşlama əlamətlərinin olduğu bildirilib. Ölkənin qitsadi artım sürəti bu il və gələn il üçün 1,6%, 2027-ci ildə isə 2,1% proqnozlaşdırılır. Yüksək inflyasiya və əmək haqqı artımının ləngiməsi 2025-ci ildə istehlak xərclərinə mənfi təsir göstərəcək. Fitch, ABŞ Mərkəzi Bankının faiz dərəcələrini daha sürətli endirə biləcəyini vurğulayır; ilin sonuna qədər bir neçə 0,25 faiz bəndi endirimi gözlənilir.
Avrozona və Çin iqtisadiyyatı
Fitch Avrozona iqtisadiyyatının bu il və gələn il hər il üçün 1,1% böyüyəcəyini, 2027-ci ildə isə 1,2% artacağını proqnozlaşdırır. Çin iqtisadiyyatı üçün isə bu il 4,7%, gələn il və 2027-ci ildə isə hər il 4,1% artım gözlənilir.