Maliyyə Nazirliyi 20 milyon nəzərdə tuturdu, 30 milyon manat cəlb etdi
20 oktyabr 2020-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0106020784 ISIN-li, 20 milyon manat həcmində, 1092 gün tədavül müddətli dövlət ortamüddətli istiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilmişdir.
Hərrac zamanı 13 investor tərəfindən qiyməti intervalı 93.5088 (11.6245%) və 100.0000 (9.0000%) olan 21 sifariş təqdim edilmişdir.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 97.5871 (9.9500%), orta ölçülmüş qiyməti 97.8513 (9.8445%) müəyyən edilmişdir. Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 84 milyon 795 min 700 manat yerləşdirilmiş həcmi isə 30 milyon manat təşkil edilmişdir.
İstiqrazların ödəmə tarixi 17 oktyabr 2023-ci ildir.
Hərrac iştirakçıları 21 oktyabr 2020-ci il (T+1) tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
Qeydedək ki, Hərrac zamanı dövlət istiqrazlarına tələb təklifi üstələyəcəyi və qiymət Emitenti qane edəcəyi halda Emitent tərəfindən təklif edilən istiqrazların həcmi 50 faizədək artırıla bilər.