PAŞA Həyat-ın xalis mənfəəti 2,4 dəfə çox artıb
“PAŞA Həyat” 2021-ci il üzrə II rübün maliyyə nəticələrini açıqladıÖlkənin lider həyat sığortası şirkəti olan “PAŞA Həyat Sığorta” ASC 2021-ci ilin 2-ci rübü üzrə maliyyə hesabatını* ictimaiyyətə açıqlayıb.
Şirkətdən MArja-ya daxil olmuş məlumatdda qeyd edilib ki, PAŞA Həyat inkişaf meyllərini və ölkə üzrə sığorta bazarında lider mövqeyini qorumağa davam edir. İnkişafı şirkətin maliyyə göstəricilərində sezmək mümkündür.
Təqdim olunan məlumatlara əsasən rüb sonuna şirkətin ümumi kapital həcmi ötən ilin müvafiq dövründən 20% artaraq 63,5 mln. AZN dəyərində qərarlaşıb. Cəmi aktivlərin həcmi isə 406,6 mln. AZN təşkil edir. Bu göstərici ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə cüzi dəyişiklik ilə eyni olaraq qalır.
2020-ci ilin ikinci rübü ilə müqayisədə yığılmış sığorta haqlarında 20% artım olub və rüb sonuna 159,8 mln. AZN təşkil edib, həmçinin hesabat dövründə sığorta ödənişlərinə görə 120,9 mln. AZN həcmində ödəniş həyata keçirilib, bu da otən il ilə müqayisədə 32% daha çoxdur.
Pandemiya dövrünün davam etməsinə və maliyyə sektoruna təsir etməsinə baxmayaraq, nəticədə PAŞA Həyat-ın ikinci rüb üzrə xalis mənfəəti 14,7 mln. AZN təşkil edib. Bununla da ötən ilin eyni dövrün göstəricisi ilə müqayisədə 2,4 dəfə çox artım müşahidə edilir.
Hazırda “PAŞA Həyat Sığorta” ASC 2021-2023 illəri əhatə edən yeni strateji dövrdədir və 4 əsas istiqamətdə dinamik inkişafa nail olmağı hədəfləyir. Qeyd edək ki, Agile idarəetmə prinsipinə tam keçid etməyi, rəqəmsal transformasiya nəticəsində müştərilərə yüksək xidmət göstərməyi, digər yeni həyat sığortası məhsullarını tətbiq etməyi və Data analitika istiqamətində təşəbbüslərin həyata keçirilməsini öz fəaliyyətində əsas tutub.
* Hesabat milli mühasibatlıq uçotu standartlarına uyğun hazırlanıb.