Azərbaycanda e-ticarətin həcmi rekorda çatıb - QRAFİK
Ötən ilin dekabr ayında Azərbaycan əhalisi tərəfindən bank kartları ilə elektron ticarət (e-ticarət) şəbəkəsində 1 milyard 76 milyon manat həcmində ödəniş həyata keçirilib. Bu, indiyədək qeydə alınan ən yüksək aylıq göstəricidir. Bundan əvvəlki rekord ötən ilin noyabrında qeydə alınıb – 914 milyon manat.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) məlumatları əsasında aparılan hesablamalarına görə, dekabrda bu göstərici noyabr ayı ilə müqayisədə 17,7%, 2020-ci ilin eyni ayı ilə müqayisədə isə 2,5 dəfə artıb.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə əhali e-ticarət şəbəkəsində 7 milyard 208 milyon manat həcmində ödənişlər həyata keçirib, bu da 2020-ci illə müqayisədə 86% çoxdur.
Ötən il nağdsız ödənişlərin həcmi 11 milyard manatı keçib
2021-ci ildə Azərbaycanda debet və kredit kartları vasitəsilə 11 milyard 172 milyon manat həcmində nağdsız ödənişlər həyata keçirilib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 82,7% çoxdur.
Sözügedən nağdsız ödənişlərin 37 milyon manatı ATM-lər, 3 milyard 926 milyon manatı POS-terminallar, 7 milyard 208 milyon manatı isə elektron ticarət vasitəsilə həyata keçirilib.