"Turanbank" ötən ili mənfəət ilə bağlayıb
"Turanbank" ASC 2021-ci il üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, "Turanbank" 2021-ci ili 668 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank 2020-ci ili 684 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Turanbank"ın xalis mənfəəti 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə 16 min manat azalıb.
2021-ci ildə "Turanbank"ın cəmi əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 48 milyon 994 min manat təşkil edib ki, bu da 2020-ci il ilə müqayisədə 21,5% (və ya 8 milyon 666 min manat) çoxdur. 2020-ci ildə "Turanbank"ın cəmi əməliyyat gəlirləri 40 milyon 328 min manat təşkil etmişdi.
2021-ci ildə "Turanbank"ın cəmi əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 47 milyon 80 min manat təşkil edib ki, bu da 2020-ci il ilə müqayisədə 20% (və ya 7 milyon 853 min manat) çoxdur. 2020-ci ildə "Turanbank"ın cəmi əməliyyat xərcləri 39 milyon 227 min manat təşkil etmişdi.
"Turanbank"ın əməliyyat mənfəəti 2020-ci ildə 1 milyon 101 min manat ikən, 2021-ci ildə 1 milyon 914 min manat təşkil edib (813 min manat artıb). Əməliyyat mənfəətinin artması gəlirlərin xərclərdən daha çox artması ilə əlaqədardır.
"Turanbank"ın mümkün zərərlər üçün yaradılan ehtiyatlara ayırdığı vəsait 2021-ci ildə 1 milyon 78 min manat təşkil edib ki, bu da 2020-ci il ilə (246 min manat) müqayisədə 4,4 dəfə çoxdur.
BANKIN AKTİVLƏRİ 715 MİLYON MANATA YAXINLAŞIB
"Turanbank"ın cəmi aktivləri 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə 29,6% və ya 163 milyon 225 min manat artaraq 714 milyon 961 min manat təşkil edib. Bank 2020-ci ilin sonunda 551 milyon 736 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
"Turanbank"ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə 24,2% və ya 85 milyon 206 min manat artaraq 436 milyon 445 min manat təşkil edib. 2020-ci ilin sonunda Bankın kredit portfeli 351 milyon 239 min manata çatmışdı.
DEPOZİTLƏR KƏSKİN ARTIB
"Turanbank"ın depozit portfeli 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə 49 % və ya 137 milyon 220 min artaraq 417 milyon 452 min manat təşkil edib. Bank 2020-ci ilin sonunda 280 milyon 232 min manat cəmi depozitlərə malik idi.
31 dekabr 2021-ci il tarixində 91 milyon 917 min manat manat məcmu kapitala malik olub. Bank 31 dekabr 2020-ci il tarixində 82 milyon 215 min manat cəmi kapitala malik idi.