Enerji nəhəngi Halliburton-un gəliri azalıb, zərəri artıb
ABŞ-ın enerji nəhəngi Halliburton-un, 2016-ci ilin dördüncü rübündə gəlirlərinin azaldığı və zərərinin artdığı bildirilib.
Dünyanın ən böyük ikinci neft sahəsi xidmətləri şirkəti Halliburton-dan verilən məlumata görə, şirkətin ötən ilin dördüncü rübündəki gəliri əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 21 faiz azalaraq 4,02 milyard dollara geriləyib. Şirkət, 2015-in dördüncü rübündə 5,08 milyard dollar gəlir əldə etmişdi.
Halliburton-un 2015-in dördüncü rübündə 28 milyon dollar olan zərəri ötən il eyni dövründə 149 milyon dollara yüksəlib.
Açıqlamada fikirlərinə yer verilən Halliburton icraçı direktoru Dave Lesar, aşağı neft qiymətləri səbəbilə neft sənayesinin "təlatümlü" bir il keçirdiyini bildirərək, "Şimali Amerika bazarı toparlanmış kimi görünsə də qlobal bazarda qiymətlər üzərində aşağı istiqamətli təzyiq davam edir" ifadəsini istifadə edib.
Şirkətin dördüncü rüb balansının açıqlanmasının ardından Nyu-York Birjasında səhminin dəyəri 53,92 dollara qədər geriləyərək 3% azalma qeyd edib.