Azərbaycan iqtisadiyyatı üzrə proqnozu dəyişmədi
Dünya Bankının 2020-ci il üçün Azərbaycan üzrə iqtisadi artım proqnozu dəyişməyib.
Dünya Bankının “Global Economic Prospects: Europe and Central Asia” adlı hesabatına görə, Azərbaycanda bu il ÜDM-nin 2,3% artacağı gözlənilir ki, bu da ötən ilin oktyabr ayında bankın verdiyi sonuncu gözləntildən fərqlənmir.
Dünya Bankı 2019-cu il üzrə Azərbaycanda iqtisadiyyatın 2,5%, 2021-ci və 2022-ci illərdə isə 2,1% artacağını proqnozlaşdırır.
Dünya Bankının analitikləri neftin qiymətinin aşağı düşməsi və qeyri-neft sektorundakı struktur islahatları nəticəsində Azərbaycanda iqtisadi fəallığın azalacağını gözləyirlər: "Uzunmüddətli artım özəl sektorun inkişafını sürətləndirmək və maliyyə sektorundakı zəiflikləri aradan qaldırmaq üçün davam etdirilən daxili islahatlardan, habelə insan kapitalına investisiya qoyuluşundan asılıdır. Burada məqsəd təhsilin keyfiyyətini artırmaq və uyğunsuzluq bacarıqlarını azaltmaqdır”.