"Başqa yol olmayacaqdır, daha sərt karantin rejiminə keçməyə məcbur olacağıq"
Prezidentin köməkçisindən sərt karantin rejimilə bağlı açıqlama"İyun ayının 1-dək uzadılan xüsusi karantin rejiminə bir tədbir də əlavə edilib. Belə ki, bayram günlərində də ictimai nəqliyyat işləməyəcəkdir. Bundan başqa, hələlik heç bir sərtləşdirməyə qərar verilməyib".
Marja-nın məlumatına görə, bunu Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın bu gün keçirilən brifinqində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov deyib.
Şahmar Mövsümov əlavə edib ki, yoluxanlar və xəstəxanada yatanlar artsa karantin rejimi sərtləşdiriləcəkdir: "Başqa yol olmayacaqdır, daha sərt karantin rejiminə keçməyə məcbur olacağıq. Bunun baş verməməsi üçün hər kəs məsuliyyətli olmalı, qaydalara ciddi əməl etməlidir. Bayramlar ərəfəsində vətəndaşlarımızı mümkündürsə heç hara çıxmamağa, özlərini qorumağa çağırıram".
Prezidentinin köməkçisi vurğulayıb ki, yeni növ koronavirusa yoluxanların və ölənlərin sayının artması narahatvericidir".
“Yumşalmalar yoluxmaların sayının artmasına səbəb olub. Gündəlik yoluxmalar ümumi testlərin sayında payını artırır. Say artdıqca ölənlərin sayı da artır. Yumşalmalar yoluxma sayının artmasına səbəb olub. Bu gözlənilən idi”,- Şahmar Mövsümov bildirib.
Prezidentin kəməkçisi bildirib ki, Martın 22-dən Azərbaycanda yaşı 40-dan yuxarı olan şəxslərin koronavirusa qarşı vaksinasiyasına başlanacaq.
Xəbər verdiyimiz kimi, Nazirlər Kabineti bayram günlərində ictimai nəqliyyatın hərəkətinin tənzimlənməsinə dair qərar qəbul edib. Qərara əsasən martın 20-si saat 00:00-dan martın 29-u saat 06:00-dək Azərbaycan Respublikasının ərazisində ictimai nəqliyyatın hərəkəti dayandırılır.